Jak se obléci na svatbu

19.01.2011 22:20

Svatební dress-code

 

Nevěsty:

  

 

Ačkoliv to bude znít zvláštně, i nevěsty mají dnes na výběr. Již není dogmatem, že svatební šaty musí být nutně čistě bílé. Je pravda, že bílé šaty jsou symbolem čistoty a nevinnosti. Správně by takové šaty měla mít pouze panna. To se samozřejmě již několik desetiletí nedodržuje, tak to platí alespoň pro nevěsty, které se vdávají poprvé.

V současné době již ale i tyto nevěsty mají na výběr. Krásné a vhodné svatební šaty pro nevěstu jsou např. šaty v kombinaci barev bílá a zlatá, stříbrná, bordó, bronzová a dokonce i černá. Základem pro volbu těchto barevných variant svatebních šatů je pečlivý výběr. Ne každá barevná kombinece je elegantní. Na trhu je mnoho napodobenin, vyrobených z nekvalitních materiálů a barvy jsou velmi syté, takže kontrast je pak tvrdý a na svatbu se nehodící. Naopak, jsou-li šaty precizně ušité, materiály kvalitní a barvy spíš pudrově laděné, jsou i různě barevné svatební šaty velmi elegantní a navíc se dají později využít i k jiným společenským příležitostem.

 

 

A tak nevěsty, které jsou odvážnější, rády zkoušejí nové věci anebo ty, které se vdávají podruhé či v pozdějším věku, mohou zvolit i další barevné kombinace svatebních šatů, které jim dodají na zajímavosti a nevšednosti.

 

Maminky nevěst a ženichů:

 

Maminka nevěsty je velmi důležitá osoba, která by se také podle toho měla obléci. Samozřejmě záleží na ročním období, kdy se svatba koná.

Na jaře,  na podzim a v zimě se hodí nejlépe kostýmek nebo midi šaty. Dříve i u nás byly oblíbené klobouky, potom, s nástupem socialismu, se tento módní doplněk kamsi vytratil, i když opravdové dámy si ho podržely po celou dobu až dodnes. V současné době se opět začíná vracet móda klobouků, protože nejen v západních kulturách, ale hlavně v Anglii a ve Spojených státech  jsou dámské klobouky neodmyslitelným doplňkem společenských kostýmků. Navíc krásný klobouk dodává ženě vznešený vzhled.

 

 

Svatební hosté – ženy:

 

Ženy pozvané na svatbu jsou obvykle blízké příbuzné a kamarádky nastávajících novomanželů. Podle toho by se také měly věnovat výběru svého oblečení. Samozřejmě není vhodné, aby svými šaty vynikaly více než nevěsta. Proto by mělo být předem známo, jak honosná svatba bude.

Žena, která je pozvána na svatební hostinu, by měla svému oděvu věnovat mnohem větší pozornost než ta, která je pozvána pouze jako host na obřad.  A zase jinak to bude s oděvem na následné oslavě s přáteli. Tam se již obvykle nepočítá s formálním oděvem  (i když jsou výjimky) jako na obřadu a hostině. Přesto by měl být společenský a odpovídat úrovni celé svatby.Jinak se obléknete na slavnostní zahradní party, party v luxusním hotelu apod., kde nevěsta bude stále ve svatebních šatech, a jiný oděv zvolíte, koná-li se oslava na soukromé chatě nebo v místní restauraci. Z těchto důvodů je vhodné si o svatbě zjistit vše předem a dobře se na ni připravit. Zde nabízíme pár ukázek vhodného formálního oděvu pro svatební hosty - ženy

 

 

Co říci závěrem? Svatba je významný krok v životě dvou lidí.  Je to  společenská událost, na kterou je nutné se dobře připravit a pro rodiče budoucích novomanželů to znamená i nemalé finanční výdaje. Proto by i všichni pozvaní hosté měli projevit úctu a poděkování za pozvání investicí do svého vzhledu a oděvu. Pro svatby platí  stejná pravidla jako pro ostatní společenské akce a je nutné dodržovat jistá pravidla společenenského oděvu. Na svatebních pozvánkách obvykle není uveden dress-code a tak hostům nezbývá než se zamyslet nad tím, kdy a kde se bude svatba konat a jaký je její scénář. To by na pozvánce mělo být uvedeno a pokud tomu tak není, je vhodné se předem informovat.

Výhodou je, že šaty, které si ženy na svatbu zakoupí, mohou pak využít při návštěvě divadel, opery, koncertů vážné hudby, na obchodní večeře a mnoho dalších společenských akcí.

Další podrobně popsané části dress-codu najdete v příštím vydání magazínu Lady In.

Zpracovala Martina Dobnerová

Foto: archiv Módního salonu Zareta

        značky Linea Raffaelli a John Charles

Zpět